Įgimtos hemangiomos

Paslaugos

Darbo laikas

I-V: 10:00 – 20:00
VI-VII: nedirbame

7 faktai apie įgimtas hemangiomas

  1. Hemangioma įgimtas navikas, nors iš karto po gimimo jo gali nesimatyti;
  2. Hemangioma nepiktybinis navikas ir niekada nesupiktybėjantis;
  3. Nuo 1 metų amžiaus hemangioma nyksta pati, net jei nebuvo gydyta. 1 cm2 naviko sunyksta per 3-4 metus;
  4. Nykstanti hemangioma niekada nepradeda augti;
  5. Didėjanti hemangioma gali sukelti negrįžtamas audinių deformacijas ir defektus;
  6. Didėjant hemangioma yra didelė komplikacijų (opėjimo, kraujavimo) tikimybė;
  7. Veido, lyties organų ir plaštakų hemangiomos gydomos nedelsiant.

Plačiau apie įgimtas hemangiomas

Įgimta hemangioma – tai pats dažniausias įgimtas nepiktybinis navikas, kuris niekada netampa piktybiniu. Jį galima pastebėti odoje  iš karto po gimimo arba pastebėti per 6 savaites po gimimo kaip rausvą dėmę. Antro gyvenimo mėnesio pabaigoje hemangioma gali pradėti sparčiai augti, kilti virš odos paviršiaus arba plisti kaip plokščia dėmė. Augimas gali vykti iki 1 metų amžiaus, kartais ir ilgiau. Didėjanti  hemangioma ardo audinius ir gali sukelti net ir negrįžtamas deformacijas.  Jei hemangiomos yra smakro, apatinės lūpos srityse ir burnos ertmėje, jos gali būti ir kvėpavimo takuose bei sukelti dusulį. Jei yra daugiau kaip 3 hemangiomos odoje, ultragarsu reikia tirti ar nėra hemangiomų pilvo organuose. Hemangiomos gali išopėti ir kraujuoti. Tai nereta ligos komplikacija. Opos gyja sunkiai, nes aplinkiniai audiniai nėra sveiki. Opėjimas sukelia skausmą. Nuo 1 metų amžiaus hemangioma pradeda nykti pati, tai vadinama hemangiomos regresija arba involiucija.  Hemangioma nyksta lėtai,  1 cm naviko sunyksta per 3-4 metus. Sunykus hemangiomai neretai lieka randai, odos tekstūros ir spalvos pakitimai. Ligos trukmė, prognozė ir liekamieji reiškiniai priklauso nuo kūno vietos kur susifomavo navikas ir nuo augimo agresyvumo. Apie 70% hemangiomų nereikia gydyti. Jei navikas nedidelis, funkciškai ir estetiškai nepavojingoje kūno vietoje gydymas nėra būtinas. Veido, lyties organų ir rankų pirštų hemangiomos gydomos nedelsiant. Kitos stebimos 6-8 savaites. Jei hemangiomos akivaizdžiai didėja-gydymas reikalingas.

Hemangiomos gydymas lazeriu – efektyvus ir saugus gydymo metodas, tai pirmo pasirinkimo įgimtų hemangiomų gydymo metodas daugelyje pasaulio šalių. Šis metodas nepašalina hemangiomos nedelsiant. Lazerio spinduliai sutrikdo naviko mitybą, jo augimas sustoja ir ilgainiui hemangioma pradeda nykti. Priklausomai nuo naviko dydžio, vietos taikomos skirtingos gydymo metodikos ir lazerio aparatai bei procedūrų skaičius.

Labai didelės ir agresyviai augančios hemangiomos gydomos vaistais stabdančiais neteisingą kraujagyslių formavimąsi. Pastaruoju metu naudojamas gydymas propranoliu.

Chirurginis gydymas – efektyvus gydymo metodas, tačiau reikalauja bendrinės nejautros ir  dažniausiai taikomas liekamųjų reiškinių ir deformacijų šalinimui.

Kas atlieka?
M. Kaupienė, G. Pošiūnas.